Bitwa Warszawska

Osiemnasta przełomowa bitwa w dziejach świata. Największe polskie zwycięstwo militarne XX w., porównywane z wiktorią wiedeńską z 1683 r. W stulecie Bitwy Warszawskiej chcemy na nowo opowiedzieć o tym wielkim zwycięstwie, które uchroniwszy Europę przed zalewem bolszewizmu dało naszemu kontynentowi 20 lat bezcennego pokoju. Chcemy mówić o niezwykłej mobilizacji całego narodu ponad podziałami politycznymi. O Polsce powstającej z martwych. O Polakach, którzy – choć wychowani w trzech różnych zaborach – przy dopiero odradzającej się po 123 latach państwowości, wspólnie napisali jedną z najpiękniejszych kart w naszej historii.

Dowiedz się o projekcie

Niezwykła historia

Bitwa Warszawska, zaliczana do 18 najważniejszych bitew w dziejach świata, była najważniejszym etapem trwającej od jesieni 1918 roku wojny polsko-bolszewickiej.
Trwała od 13 do 25 sierpnia, a jej przełomem był zwycięski bój pod Ossowem 14 sierpnia, który dla polskich oddziałów miał znaczenie symbolu.

Bitwa Warszawska była największym polskim zwycięstwem militarnym XX w., odniesionym dzięki niezwykłej mobilizacji całego narodu polskiego i bohaterskiej walce prowadzonej przy masowym wsparciu ludności cywilnej.

Poznaj niezwykłą historię
Kalendarium wojny

Książka 

Książka pt. ,,Zwycięstwo Polski. Ocalenie Europy. Bitwa Warszawska 1920" to wyjątkowa, bodaj pierwsza tak całościowa pozycja na polskim rynku wydawniczym. Prof. Grzegorz Łukomski oraz red. Elżbieta Szumiec-Zielińska stworzyli pasjonującą opowieść zarówno o dziejach konfliktu polsko-bolszewickiego jak i o codziennym życiu toczącym się w jego cieniu. To cenne kompendium wiedzy i obowiązkowa pozycja w każdej bibliotece, nie tylko dla miłośników historii. Premiera książki odbyła się 1 października 2020 r. 

Premiera książki odbyła się 
1 października!

Więcej informacji

Wystawa  

Wystawa Zwycięstwo Polski, ocalenie Europy! Bitwa Warszawska 1920 opowiada barwnie, w atrakcyjny i przystępny sposób, dzieje wojny polsko-bolszewickiej, ze szczególnym uwzględnieniem jej najważniejszego momentu – Bitwy Warszawskiej. Na 16 bogato ilustrowanych planszach przedstawia przyczyny i tło polityczne konfliktu, przebieg działań militarnych, a także najważniejsze postaci tej wojny – z obu stron frontu. Materiały ilustracyjne pochodzą z licznych archiwów polskich i zagranicznych oraz z kolekcji prywatnych. Wystawa jest dwujęzyczna i mieści się na 4 wolnostojących kubikach.  

Ekspozycja wystawy

Od 1 do 21 października wystawa była zlokalizowana na Krakowskim Przedmieściu przy skwerze Adama Mickiewicza. Od 21 października można ją oglądać w Wołominie przed siedzibą Urzędu Gminy.

Więcej informacji

Wydarzenia rocznicowe  

Przez cały rok będziemy obchodzić 100. rocznicę Bitwy Warszawskiej, dlatego będziemy informować o różnych wydarzeniach związanych z obchodami.

Zobacz wydarzenia

13.08.2020 - 8.10.2020

Wystawa plenerowa:
''po wielkiej wojnie. Nowa europa 1918-1923''.

Ekspozycja, przygotowana we współpracy z międzynarodowym gronem historyków, stanowi próbę syntezy burzliwych początków dwudziestolecia międzywojennego, ze szczególnym uwzględnieniem historii Europy Środkowo-Wschodniej...

czytaj więcej

Aktualności  

Będziemy informować o wszystkim tym, co ważne i związane z obchodami 100. rocznicy Bitwy Warszawskiej. Zapraszamy do śledzenia strony oraz naszych profili na Facebooku, Instagramie i Twitterze.

Zobacz wszystkie aktualności

Podążaj za nami:

Kontakt  

Fundacja Niezwykła Historia
(The Great Story Foundation)
ul. Nowogrodzka 84/86,
02-018 Warszawa

KRS: 0000375992
NIP: 5213595770
REGON: 142796931

e-mail:
kontakt@NiezwyklaHistoria.org